Playa del Ingles och Playa del Sol

Discussion in 'Prat om Gran Canaria' started by ekstr4nd, Mar 17, 2010.

  1. ekstr4nd

    ekstr4nd Medlem

    Skulle vilja ha lite tips om bra restauranger & barer i Playa del Ingles. Ska dit med min pojkvän i början på juni. Jag är vegetarian (äter varken kött, fisk eller fågel)och min pojkvän älskar fisk. Vart ska man äta då?

    Sen älskar vi att snorkla. Finns det någon bra strand för det? Och annars bra stränder där det inte är så blåsigt?

    Vi ska bo på Playa del Sol. Någon som har erfarenhet av det hotellet? :)
    Har hört att det ska vara ganska "röjjigt" men antar att det är lugnare under juni?

    Sen undrar jag ju så klart hur varmt det brukar vara i juni? Jag älskar ju värme och är rädd för att det inte ska vara tillräckligt varmt. Erfarenhet någon? Vi åker som sagt 2a juni och är borta en vecka.

    Tack på förhand!
     
  2. Bumpen

    Bumpen Medlem

    Tråkigt svar men :D Tryck på sök uppe till höger och skriv vegetarian. Så får du varjefall en bra tråd i ämnet!
     
  3. fbkmarie

    fbkmarie Medlem

    Det är en dansrestaurang under ert hotell, men tror det inte är levande musik där i juni, om hotellet tycker jag så här, mina vänner bodde där i oktober, det är ganska nyligen reparerat och jag tyckte lägenheterna va jättefina:) trevlig resa
     
  4. leffe

    leffe Medlem

    Hej, vi bodde på Playa del Sol under jul och nyår.
    Hotellet är ganska nyrustat så det ser fräscht ut.
    Störningar kan på natten komma från Yumbo beroende på var man bor.
    Lägenheterna har växelvis sovrum mot Yumbo och poolen.
    Dansbandsmusiken lägger av 21/4 så ni bör inte bli störda av den.
    Några bra matställen på Yumbo är Skansen och Miramar. Tyvärr vet
    jag inte om dom har vegetarisk mat men det borde finnas.
    Kan slå ett slag för en bufferestaurant: Las Camelias på samma
    gata som Playa del Sol fast med nummer 15.
    Hoppas något är användbart.
    /leffe
     

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice