ocean park

Discussion in 'Prat om Gran Canaria' started by Cosmo, Jan 14, 2006.

  1. Cosmo

    Cosmo Medlem

    Åker ner till San agustin i feb. Kan man hoppas på lite bad då ?
    Är ocean park något att åka till med barn som är 4 och 5 ?? Skall man åka taxi från san augustin eller är det smidigare/billigare att åka lokalbuss.. Är det någon som vet några bra buss nr från augustin till maspalomas och till palmitos park..
     
  2. Riggan

    Riggan Medlem

    Hej! När vi var nere i februari förra året åkte vi med buss nr 30 från San A direkt till Maspalomas.Den gick ner till fyren i Maspalomas och vände. Jättesmidigt.
    Vår närmaste busshållplats låg precis vid gångvägen över den stora vägen vid köpcentrat.Lätt att hitta. Från denna busshållplats gick det också särskilda bussa just till Palmitos Park.
    Själv åker jag också ner till San Augustin den 22 feb.
    Vi tycker om att vara där för det är lite lugnare än Playa Ingles men ändå så nära dit.
    Hoppas vi får finnt väder


    Riggan
     
  3. Riggan

    Riggan Medlem

    Jag vill också rekomendera dig att ladda ner en resmålsguide som du hittar på My travel,helt gratis. Klicka på resmålsguide och klicka dig sedan fram till Gran Canaria San Augustin längre ner på sidan. Där finns mycket information som är bra att ha[8D][?]

    Riggan
     
  4. Johanna

    Johanna Medlem

    Är Ni fyra stycken kan det nog vara billigare att ta taxi! Ialla fall till Maspalomas!
     

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice